Archiwum 20 grudnia 2003


gru 20 2003 NLP - czyli NeuroLingwistyczne Programowanie...
Komentarze: 0

NLP - czyli NeuroLingwistyczne Programowanie


NLP, to praktyczna metoda dokonywania zmian w swoim życiu. Powstała w efekcie badań nad osobami, które robiły coś wyjątkowo dobrze - np. były dobrymi menadżerami lub umiały pokonywać, rozwiązywać trudne problemy. Podstawowym pytaniem podczas tego rodzaju badań było pytanie jak one „to” robią.
Wielu z nas przywykło myśleć o umiejętnościach takich jak wchodzenie w dobry kontakt z innymi ludźmi, liderowanie, bycie w dobrym nastroju itp., jako rezultacie wrodzonych zdolności, cech lub talentów. Natomiast jeśli myślimy o naszych zdolnościach jako wyuczonych, wtedy możemy szukać sposobów na to się ich nauczyć.

Podstawowym założeniem NLP jest to, że sami tworzymy nasze doświadczenia poprzez specyficzny sposób, w jaki je widzimy, słyszymy i czujemy, i że to właśnie nazywamy myśleniem.

Kiedy kupujesz dowolne urządzenie elektryczne czy elektroniczne, zazwyczaj otrzymujesz instrukcję obsługi, gwarancję i lepsze lub gorsze rady od sprzedawcy. Wszystko oczywiście po to, byś mógł łatwo i efektywnie korzystać z nowego nabytku. W zależności od stopnia skomplikowania nowego sprzętu instrukcje są cieńsze lub grubsze, a dobre rady bardziej lub mniej przydatne.
Kiedy się urodziłeś - upraszczając nieco sprawę - otrzymałeś mózg, najbardziej rozwinięte i zaawansowane „urządzenie”, które w tej części wszechświata jest absolutnie bezkonkurencyjne. Jednak w tej sytuacji nikt nie pomyślał nawet o instrukcji obsługi, nie mówiąc już o gwarancji. W związku z tym większość ludzi nie korzysta ze swego mózgu świadomie.

Wiele osób mówi, że chciałoby mieć fotograficzną pamięć. A czy zdarzyło Ci się dokładnie widzieć przed sobą niemiłe, ciągle powracające obrazy z przeszłości? Np. zły dzień, nieprzyjemną sytuację, horror, który oglądałeś. Czy to nie jest fotograficzna pamięć? Co by było, gdyby działała ona w sposób bardziej konstruktywny?

Podobny mechanizm pojawia się, gdy przygotowujemy się do jakiegoś wydarzenia i z wyprzedzeniem czujemy się źle. Myślimy o wydarzeniu, które realnie jeszcze nie istnieje, w taki sposób, że doświadczamy negatywnych uczuć zanim cokolwiek się zdarzy - robimy to w swojej głowie.
Oto przykład innego rodzaju myślenia.

Podejrzewam, że słyszałeś sformułowanie „czeka cię świetlana przyszłość”. To wyrażenie może być czymś więcej niż metaforą...
Wyobraź sobie jakieś przyjemne doświadczenie, w którym uczestniczyłeś w przeszłości.
Rozjaśnij ten obraz, jakbyś regulował ustawienia w telewizorze.
Zwróć uwagę jak wraz ze zmianą natężenia kolorów zmieniają się twoje odczucia. Czy jest on dla ciebie bardziej interesujący gdy go rozjaśniłeś? Są ludzie, którzy żywiej reagują na jaśniejszy obraz, niewiele natomiast osób reaguje silniej widząc zszarzałe, przyciemnione kolory. To co przedstawiliśmy, to przykład nowego spojrzenia na pracę umysłu oraz na ludzkie możliwości.

Podane przykłady z konieczności zawierają wiele uproszczeń starając się przekazać ideę. W rzeczywistości opanowanie takich umiejętności wymaga nieco pracy, dokładności i treningu. Ale możliwości które stwarzają są ogromne.

NLP w pracy zawodowej może być używane zarówno do tego by wprowadzić się w dobry nastrój przed spotkaniem z klientem, jak i do ograniczania nadmiernego stresu, który często wywodzi się po prostu z wielokrotnego przeżywania sytuacji które są już dawno przeszłością.

Samo NLP ma jednak wiele poziomów i zakres jego kompetencji zawiera zarówno wpływanie na wewnętrzne stany emocjonalne np. motywację, dobrą komunikacje z innymi ludźmi, aż po skuteczne formułowanie długoterminowych celów. Niektórzy nazywają też NLP wytrychem, ponieważ poszukuje najkrótszych i najprostszych sposobów osiągania celów. Jest to nie tylko zbiór wiedzy i skutecznych technik psychologicznych, ale jest to także sposób myślenia dającym ludziom większą elastyczność, kreatywność i więcej możliwości działania. Dla nas przygoda z NLP jest również odtwarzaniem zaginionej instrukcji obsługi ludzkiego umysłu.

 

tomek25 : :
gru 20 2003 komunikatywność
Komentarze: 0

Wielu z nas przywykło myśleć o umiejętnościach takich jak wchodzenie w dobry kontakt z innymi ludźmi, liderowanie, bycie w dobrym nastroju itp., jako rezultacie wrodzonych zdolności, cech lub talentów. Natomiast jeśli myślimy o naszych zdolnościach jako wyuczonych, wtedy możemy szukać sposobów na to się ich nauczyć.

tomek25 : :